HABERLER

Dünyadaki sürekli ekonomik ve sosyal gelişim enerji ihtiyaçlarını sürekli arttırmaktadır. Altyapının geliştirilmesi, yani enerji üretiminin arttırılması devlet bütçelerine büyük yük getirmektedir. Hem bu maili yükün azaltılmasının, hem tasarruf  yapmanın hem de doğaya verdiğimiz zararı en aza çekmenin en kolay yolu harcadığımız enerjiyi aşağı çekmektir. Akıllı aydınlatma sistemleri sadece üşengeç olduğumuz için harcadığımız enerjiyi tasarruf etmekle kalmazlar.

Akıllı bina ile birlikte anmamız gereken bu sistemler, isteğimize ve koşullara bağlı olarak aydınlatma ünitelerini uygun parlaklığa getirdikleri gibi, ruh halimize veya güne uygun aydınlatma hatta uzaktan kumanda ile ev güvenliğine katkı dahi mümkündür. Bu yazıda bu genel bilgilerdense, akıllı aydınlatma sistemleri ile elde edebileceğiniz ekonomik katkıyı ve bunun yeryüzünde tüketilen enerjinin düşürülmesine ne kadar katkı yapabileceğini göstermek istiyoruz.

Aydınlatma ünitelerindeki teknolojik gelişim ile evlerimizde artık A ve üstü ampullerin ne kadar büyük tasarruf sağladığını hepimiz biliyor ve okuyoruz. Akıllı aydınlatma sistemleri ile bunu bir sonraki düzeye taşımak mümkün. Yani var olan kaynakları kullanmak ve gerekli olmayan harcamayı yapmamak bu sistemler ile çok kolay.

Peki ışığı verimli kullanmak neden bu kadar önemli? Bunun öncelikli nedeni ekonomik. Aydınlatmaya harcanan enerji dünyamızdaki elektrik tüketiminin %20'sine denk gelmektedir. Ofis, iş merkezleri ve kamusal binalar ise bu kullanımın yaklaşık %60'ını gerçekleştirmektedirler. Yani bu tip yoğun nüfuslu binaların ışıklandırma için kullandıkları elektrikte %10 tasarrufa gitmesi demek dünya elektriğinde %1.2 tasarruf sağlamamız demektir. Uzmanlara göre bu sayede dünyamız yılda 13 milyar Amerikan Doları tasarruf sağlayabilir. Akıllı yol aydınlatma sistemleri ile yerel yönetimler %60'a varan tasarruf sağlayabilirler.

Bu sistemlerin faydası ortadayken hayatımıza hala girmemiş olmalarını garip karşılamamak elde değil. Bunun sebebi, sahip olma maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Tasarruflu ampul ve spotlar, ışık ve hareket algılayıcıların(sensörleri) ilk fiyat analizinde yüksek maliyet ortaya koyduğu bir gerçek. Ancak, yaklaşık %75'lik bu ek maliyet elektriğin kilovat saatinin 15 Dolar Cent olduğu durumda kendini 5 ayda geri öder. Toplam maliyet ise bir buçuk yılda kendini kurtarır. Pahalı elektrik kullanan bizler için bu daha karlı hale gelmektedir [2]. Mimari tasarım ile birleştirilen sistemlerde sayıca azaltılan aydınlatma birimleri dolayısıyla ek maliyeti ve bakim maliyetini %50 aşağı çekmek mümkündür. [3]

Bunu, genel inanışın aksine akıllı sistemlerin sağladığı %50'nin üzerindeki enerji tasarrufu mümkün kılar. Vancouver (Kanada) merkezli bir enerji firması, taşındığı yeni binasını bu deneye uygun olarak tasarlardı. Katlardaki aydınlatma üniteleri çalışanların masalarına göre ayarlandı. Böylece hareket sensörleri ile boş masaların aydınlatılmasının önüne geçilmiş olundu. Işık sensörleriyle gün ışığının yoğun olduğu bölgelerin boşu boşuna ışıklandırılması da engellendi.

Sistemin mimari tasarım ile birleştirilmesi gerekli aydınlatma ünitesi sayısını düşürdü ve sahip olma maliyeti azaldı. Firma yetkilileri beklenenin üzerinde, %80’e varan tasarruf sağladıklarını duyurdular.  Üzerine kısaca konuştuğumuz akilli aydınlatma sistemleri hepimize faydası olan, büyük tasarruf sağlayabilecek sistemlerdendir. Doğaya saygılı bu sistemleri sadece etiket olarak algılamamalıyız. Doğaya katkısının yanı sıra size de çok kısa bir dönem içerisinde ekonomik katkı sağlayacak bu sistemleri tasarımlarımızda mutlaka göz önünde bulundurmalıyız. Yatırımcı, denetici ve kullanıcı olarak bizler, elimizdeki bilgileri doğru okuyarak hem cebimizi hem doğayı koruyabiliriz. Artan enerji maliyetleri dolayısıyla bu sistemleri sadece yeni binalarda değil, bu tasarruftan faydalanmak için elektrik tesisatının bakımını yaptıran pek çok günümüz binasında da göreceğiz.

Kaynak: http://www.limitsizenerji.com/